reklama

Energia priestoru – bludy a realita Hlavných správ

Prednedávnom sa na Hlavných správach objavil článok​ s názvom Energia priestoru – ilúzia alebo realita? Angela Merkelová odmietla ponuku nemeckého vedca na jej využívanie, ktorý si zaslúži uviesť fakty na správnu mieru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Článok je zmesou urban-legiend, hoaxov a poloprávd zastrešených pod hlavičkou renomovaných vedcov, teda akéhosi profesora z nemeckej vysokej školy (https://www2.ostfalia.de/cms/de/pws/turtur/). Profesor Claus W. Turtura sa zameriava na archaické pokusy, ktorými sa fyzici zabávali v minulých storočiach, ako napríklad pokusy s “voltovým článkom”. Článok sa snaží podsúvať, že sa jedná o renomovaného vedca, avšak jeho tvorba sa obmedzuje napríklad na rôzne javy v silnom elektrickom poli vo vákuu, ktoré prisudzuje kvantovým javom vo vákuu. Pozorované javy boli dávno popísané a pôvod majú v iných javoch ako im pripisuje. Vedec sa evidentne zasekol v 18. alebo 19. storočí a jeho rojkovský “pseudo” výklad pozorovaných javov sa pravdepodobne prejavil aj tým, že zasielal listy všelikomu a keďže sa to hodí do portfólia dezinformačného pseudo-média, tak je tu spomienka aj na nezáujem Angely Merkelovej. Avšak, takmer všetky veľké objavy, ktoré posunuli ľudstvo ďalej, sa málokedy financovali z verejných financií - výnimkou je napríklad technológia GPS, ale to je iný príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Titulka článku
Titulka článku (zdroj: Hlavne spravy text, screenshot)

Úvodná veta má pravdu v tom, že energia, ktorú vesmír obsahuje, je nevyčerpateľná. Veta ale následne popiera základný princíp fyziky, a to, že energiu nie je možné ani zničiť, ale ani vyrobiť, pretože energia mení len formu. Ak by bola pravda, že energia by sa dala vyrábať z ničoho, otázkou je, koľko by stálo zariadenie, ktoré by to dokázalo. Takže asi by to zadarmo nebolo. 

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

"Ako prvý ju objavil Nikola Tesla. V marci roku 1901 prihlásil na americkom patentovom úrade patent na získavanie energie priestoru pomocou špeciálneho generátora, ktorý ju premení na elektrickú energiu. V roku 1931 ukázal Tesla, že auto môže jazdiť bez jedinej kvapky benzínu. Namiesto benzínového motora v aute – značky Pierce-Arrow – dal do neho vložiť elektromotor svojej konštrukcie, ktorý bol generátorom na energiu priestoru."

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

N. Tesla patentoval zariadenie na prenos elektrickej energie vzduchom (médiom) a nie generátor energie z ničoho.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nikola_Tesla_patents

 

Celý patent (U.S. Patent 0,685,953; U.S. Patent 0,685,954; U.S. Patent 0,685,955; U.S. Patent 0,685,956; U.S. Patent 0,685,957; U.S. Patent 0,685,958) spočíval vo vysielacej stanici - obrom Teslovom generátore - a “malých” prijímacích staniciach. Celé to fungovalo na princípe elektromagnetického poľa nízkej frekvencie, ktoré generoval Teslov generátor. Prijímacia stanica s anténou a rezonátorom mohla generovať elektrický prúd, ktorý sa dal využiť na napájanie elektrických zariadení. Generátor mal vlastnú elektráreň, ktorá ho zásobovala elektrickou energiou. Osobne by ma len zaujímala efektivita tohto druhu prenosu elektrickej energie, keďže straty zvodom museli byť obrovské. Urban legenda o teslovom elektrickom aute sa dostala ako hoax aj na wiki, takže sa tým ani nebudem zaoberať. Viac na:https://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla_electric_car_hoax 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Tesla jazdil na aute niekoľko hodín a jeho elektromotor nebolo potrebné nabíjať. Dosiahol na ňom rýchlosť až 140 km za hodinu. Všemocný automobilový priemysel v USA, v zhode s benzínovými koncernami však urobil všetko pre to, aby sa Teslove auto s novým motorom nepresadilo.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Istotne Teslova zanietenosť a cit pre elektrinu mohla pomôcť elektrickým autám, ktoré mimochodom na začiatku automobilovej éry boli v prevahe. Ale technologické obmedzenia batérií tej éry nedokázali držať krok s hustotou chemickej energie uhľovodíkov. Výroba súčiastok pre spaľovacie motory je jednoduchšia ako výroba batérie nanotechnológiou (https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_electric_vehicle). Ešte len dnes, po viac ako 100 rokoch, odkedy sa objavili prvé autá, prichádzame na to, ako vyrábať batérie s dostatočne vysokou kapacitou, aby spoľahlivo zásobovali energiou ťažké autá na veľké vzdialenocti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Teslove mŕtve telo bolo v januári roku 1943 nájdené v hotelovej izbe v New Yorku. O jeho smrti nebolo vydané nijaké oficiálne vyhlásenie a všetky jeho pracovné podklady, ktoré mal pri sebe, boli skonfiškované tajnou americkou políciou.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Tesla bol podivín, trpel depresiami a možno aj schizoidnou poruchou, mal panický strach z náušníc a náhrdelníkov. Ak niekto spôsobil jeho smrť, bol to on sám - jednoducho zomrel ako každý. O jeho smrti bolo vymyslených viac urban legiend ako na ktoréhokoľvek iného vedca alebo vynálezcu. V roku 2016 FBI zverejnilo značnú časť zhabaných dokumentov na svojej stránke (https://vault.fbi.gov/nikola-tesla/Nikola%20Tesla%20Part%2001%20of%2003/view).

Myslím si, že zadržanie dokumentov, ktoré boli nájdené pri mŕtvom N. Teslovi, bol úplne zrozumiteľný krok. Bolo potrebné vyriešiť jeho smrť, takže v dokumentoch sa mohlo nachádzať vodítko. Tesla nemal žiadnych potomkov a ani blízku rodinu žijúcu v Amerike, jeho dokumenty nemali komu vydať a iné riešenie by mohlo znamenať ohrozenie národnej bezpečnosti. V tom čase bola Amerika už vo vojnovom stave proti štátom Osi, ktoré okupovali Juhoslovanské kráľovstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Jeho objav priestorovej energie zadarmo však neupadol do zabudnutia a jeho rozvíjaniu sa venujú aj v súčasnosti viacerí renomovaní fyzici. Medzi nimi aj nemecký profesor Claus W. Turtur, ktorý je profesorom na vysokej škole v meste Wolfenbüttel. Vo svojej publikácii – Energia zadarmo pre všetkých ľudí – postuluje možnosť výroby energie pre všetkých, ktorá nič nestojí, je nevyčerpateľná a všadeprítomná, pričom nezaťažuje životné prostredie a neohrozuje naše zdravie.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

V prvom rade, Tesla sa žiadnou priestorovou energiou nezaoberal, čo je možné si overiť aj v publikáciách venujúcich sa nielen jeho vynálezom ale aj životu. V článku je niekoľkokrát použitý termín ”priestorová energia” a “energia priestoru”, tieto dva termíny nie sú ekvivalentné ani zo sémantického významu. Je teda priam evidentné, že článok písal ani nie laik, ale absolútne neznalý človek, bez základných znalostí z fyziky, ktorý len pospájal niekoľko hoaxov, urban legiend, čiastkových faktov a pofidérnu tvorbu prakticky neznámeho profesora Claus W. Turtura na Elektrotechnickej fakulte Vysokej školy aplikovaných vied Ostfalia (nejedná sa o univerzitu a je prakticky neznáma) v pobočke Wolfenbüttel. Od postulátu po praktické využitie občas prejdú aj stáročia. Ja by som postuloval tento výrok: “ľudstvo nikdy nebude schopné využiť zdroj energie, ktorý akýmkoľvek spôsobom nebude poškodzovať životné prostredie alebo zdravie”. Je to aj problém súvisiaci s tým, že takýto zdroj energie ani neexistuje.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Klasická veda jej existenciu popiera – ale čo všetko už nepopierala tradičná veda, čo sa napokon ukázalo realitou. Turtur potvrdil Teslovu teóriu a overil ju aj v laboratóriu. Podľa neho existuje nevyčerpateľná a čistá Teslova energia a ľudstvo ju môže neobmedzene využívať.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Klasická veda - myslí sa asi fyzika - nemá za úlohu niečo popierať. Článok pravdepodobne poukazuje na fyziku ako klasickú vedu, avšak fyzika je veda empirická a teda popisuje len javy a deje, ktoré sa dajú overiť pokusom, alebo je pozorovateľná ich interakcia s okolím. V prvom rade sa postupuje vylučovacou metódou, teda najprv sú z výsledku odstránené všetky známe javy a až následne sa uvažuje nad neznámym javom. Takto sa postupovalo aj pri takzvanom Pioneer anomaly. Sondy Pioneer 10 a 11, vypustené do “hlbokého vesmíru”, kde sú vplyvy gravitácie dobre popísateľné a vákuum má parametre neporovnateľné s tým, čo dokážeme vyrobiť tu na Zemi, vykazovali nenulové zrýchlenie, ktoré sa nedalo vysvetliť známymi javmi a vplyvmi. Vysvetlenie mohlo byť trojaké: Buď existuje desiata (deviata, lebo vtedy bolo aj Pluto planéta) veľká planéta, alebo je v meraniach chyba, alebo je príčinou neznámy efekt. A v tomto prípade sa potvrdila tretia možnosť. Viac na:https://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly

Pán profesor však je príliš sebavedomý a namiesto hľadania už existujúceho vysvetlenia, hľadá nové teórie ako vysvetliť niečo, za čo už možno bola udelená aj Nobelova cena.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Mimochodom, aj Albert Einstein, ako najvyššia autorita fyziky, tvrdil, že priestor je energia a že aj vákuum nesie v sebe energiu. Pomenoval ju energia vákua.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Tak s týmto tvrdením, byť autorom článku, by som bol veľmi opatrný. Už len z kontextu článku si tento odstavec odporuje. Albert Einstein ako najvyššia autorita relativistickej fyziky je známy iným výrokom, a to “Boh nehrá s vesmírom kocky”, čím sa úplne odlúčil od kvantovej teórie. Dokonca “bojoval” s Nielsom Bohrom, ktorý sa považuje za otca kvantovej fyziky. Einstein nikdy neuznal princíp neurčitosti, ktorý je priamo spätý s energiou vákua a v žiadnom prípade nič také ani takto nepomenoval - výraz “energia vákua” sa začal používať možno až v 80-tych rokoch, čo je podstatne neskôr, ako dátum Einsteinovej smrti. Mimochodom, v tomto odstavci je pokus autora o tretie pomenovanie toho istého - energia priestoru, priestorová energia a teraz je to energia vákua, čo znovu nie je ekvivalentné s predošlými výrazmi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bohr%E2%80%93Einstein_debates

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Potvrdzuje to aj kvantová fyzika – vo vákuu neustále vznikajú a vychádzajú z neho energetické kvantá, aby na zlomok sekundy existovali a potom opäť v ňom zanikli.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Kvantová teória nemá za úlohu nič potvrdzovať, potvrdzujú len experimenty. Kvantová teória teda popisuje jav, ktorý by dokázal čo to vysvetliť. Veľmi zjednodušene ide o vytvorenie páru častica-antičastica z ničoho, ktoré následne bez stopy zanikajú, no ostáva tu po nich gravitačná sila - tu je o tom niečo viac:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_energy

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Tento fenomén sa nazýva fluktuácia vákua.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Áno, tento fenomén sa volá fluktuácia vákua, a je teóriou. Najväčší problém je, že môže prebiehať len v absolútnom vákuu. Hlboké vákuum teda neobsahuje len častice, ale ani žiaden druh žiarenia. Toto je problém aj pre dnešné technológie.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Teslova energia nám umožňuje stavať generátory, ktoré by vyriešili naše problémy pri zásobovaní energiou raz navždy. Dosiaľ spaľujeme tony uhlia a benzínu, len aby sme získali energiu jedinej megawatthodiny. Jeden liter priestoru však obsahuje energiu veľa miliard megawatthodín.

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Aktuálne zaznamenávam štvrtý pokus autora o pomenovanie jednej a tej istej veci - v každom prípade sa nejedná o tú istú vec, ale každý odstavec článku hovorí o niečom úplne inom. Teslové generátory, ako som už spomínal, boli zásobované z elektrární poháňanými konvenčnými palivami. Je len pár prakticky použiteľných zdrojov, ktoré by nám dokázali dodávať lacnú energiu na veľmi dlhú dobu, ale nebola by zadarmo a určite nie navždy.

Pri spaľovaní uhlia a benzínu autor pozabudol na to, že už kvantovú energiu využívame, a to v jadrových elektrárňach, kde z jediného kilogramu uránu získavame mnoho gigawatthodín tepelnej energie, ktorej menšiu časť meníme na elektrickú.

Vôbec si netrúfnem odhadnúť, koľko MWh obsahuje liter priestoru, ale keď s tým chcel autor ohúriť verejnosť, tak kvantifikovať energiu hmoty je možné nasledovne:

E = mc^2

Problémom pri fluktuácii vákua je predovšetkým to, že sa jedná o veľmi sofistikovaný kvantový jav, ktorý len tak ľahko nie je možné detekovať, ak vôbec.

Použiteľnosť energie generovanej fluktuáciou vákua je pre blaho ľudstva úplne vylúčená. Určite nám nepomôže ako zdroj energie do smartfónov, ale môže byť užitočná pre pochopenie vermíru. Hustota energie vákua nebola nikdy spoľahlivo určená a každý takýto pokus má niekde háčik (odhady sa pohybujú medzi 10^-9 až to 10^119 J na meter kubický).

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

Pred niekoľkými rokmi sa obrátil nemecký profesor na kancelárku Angelu Merkelovú obsiahlym listom, kde boli priložené technické dokumenty a návody na výrobu čistej energie. Až po viacerých urgenciách dostal odpoveď.

Prišiel krátky strohý list z úradu kancelárky, kde bolo lapidárne zdôvodnenie zamietnutia: “Zatiaľ nebolo spoľahlivo preukázané, že Vami uvedená energia existuje, a preto Nemecko zotrvá aj naďalej pri využívaní doteraz známych energií.”

Samozrejme, že aj teraz, ako pred viac než osemdesiat rokmi v prípade Nikolu Teslu, majú v takejto reakcii kacelárky prsty veľkokoncerny, ktoré by stratili svoje obrovské zisky, ak by profesor Turtur a ďalší so svojimi ideami prerazili.

Roman Bednár

- Pôvodný text z článku na portáli Hlavné správy -

A na záver tu samozrejme máme skvost celého článku a priame spojenie s Angelou Merkelovou a petro-koncernami, ktoré mimochodom v Nemecku kupujú ropu a plyn z Ruska a stavajú NordStream2, čo teda doplňuje účel tohto článku a mentálny atlétizmus autora. Pravdupovediac, ktokoľvek v podobnom postavení ako aktuálna nemecká kancelárka by ho vypoklonkoval rovnakým spôsobom, Trumpa a Putina nevynímajúc.

Pôvodný odkaz na článok: 

https://www.hlavnespravy.sk/energia-priestoru-iluzia-alebo-realita-angela-merkelova-odmietla-ponuku-nemeckeho-vedca-na-jej-vyuzivanie/1472096

Diskusia:

Q: Mohli sa Tesla a Einstein stretnúť a diskutovať spolu na tému energie vákua?

A: Tesla jednoznačne poznal Einsteina a naopak, ale je známy len jediný list, ktorý napísal Albert Einstein Nikolovi Teslovi na jeho 75. narodeniny. Nie je verejne známe, či sa niekedy Tesla a Einstein naozaj stretli a obaja to nikdy nepotvrdili. Tesla nemal veľmi rád Einsteina. Diskusia o energii vákua sa nemohla udiať, keďže tento teorém sa začal prakticky rozvíjať až po Teslovej smrti. Dovtedy išlo len viac-menej o špekuláciu.

https://www.quora.com/Did-Albert-Einstein-ever-meet-Nikola-Tesla

https://www.quora.com/What-was-Einsteins-opinion-on-Nikola-Tesla

Q: Čo je energia?

A: Pre laika je veľmi komplikované vysvetliť čo energia vlastne je, už len z toho dôvodu, že energia môže mať rôznu formu. Zo základnej školy poznáme napríklad tepelnú energiu, elektrická energiu alebo pohybovú energiu. Teoretická fyzika, kam patrí aj kvantová teória a teória relativity, sa takto nevyjadruje. Všetky druhy energie, ktorú bežne popisuje klasická (v zmysle newtonovská) fyzika, sú popísané ako špeciálne prípady potenciálnej a kinetickej energie. Energia je vždy viazaná na hmotu, kde hmota je všetko čo nazývame látkou a žiarením. Teraz prepnem obtiažnosť do vyššej úrovne: Energia nie je deliteľná donekonečna, existuje totiž najmenšie množstvo energie, ktoré už ďalej nie je možné rozdeliť - kvant, ktorý je vyjadrený pre elektromagnetické žiarenie ako

E = hc/λ ,

kde h je Planckova konštanta, c je rýchlosť svetla a λ vlnová dĺžka. Existuje špekulatívne vyjadrenie najmenšieho možného kvanta v našom vesmíre:

E = h/H0 ,

kde H0 je Hubblova kozmologická konštanta.

Korpuskularno-vlnový dualizmus prepája látku so žiarením.

V časticovej fyzike sa hmotnosť častice vyjadruje ako pokojová (potenciálna) energia pomocou známeho Einsteinovho vzorca E = m.c^2. Nejde o žiaden prevrat, je to len jednoduchšie na výpočet. Energia silových polí je len kvantitatívne vyjadrenie silového účinku (sila) pri interakcii s hmotou a je priamo úmerná s potenciálnou energiou, pretože pole je neoddelitelné od hmoty. Vo fyzike poznáme štyri sily elektromagnetickú, gravitačnú (sily ďalekého dosahu) a slabú a silnú interakciu (sily krátkeho dosahu).

Práve možnosť vyjadrenia hmoty pomocou matematického aparátu (úroveň/level ultra), ponúka riešenia, ktoré však nemusia mať reálny fyzikálny základ (je potrebne to overiť pokusom, rovnako ako boli overené aj Einsteinové teórie). Vytvorenie virtuálnych častíc, ktoré vygenerujú reálne silové pole, ktoré potom reaguje s reálnymi časticami a tak odovzdá energiu virtuálneho sveta tomu reálnemu, je aktuálne celkom pekné sci-fi, ale v kvantovej teórii to tak chodí.

Q: Prečo nevyčerpateľný zdroj energie odmietli politici a konkrétne Angela Merkelová?

A: Povedzme si rovno, hitlerovské Nemecko pred druhou svetovou vojnou rozbehlo program na využitie jadrovej energie na vojenské účely. Vtedy sa jednalo o úplne nový objav a mocný zdroj energie a nikto nemal väčší záujem o jeho získanie ako Nemecko. Až po tom, čo Albert Einstein napísal list Roosweltovi, sa o tento zdroj energie začali zaujímať USA. Rozdiel medzi Nemeckom a USA bol na začiatku značný - Nemecko disponovalo vedcami, ktorí sa zaslúžili o najväčšie objavy v tejto oblasti a malo teda náskok. USA veľmi narýchlo stiahlo všetky svoje najväčšie mozgy, ktoré dokonca utiekli z Nemecka pred Hitlerom a dalo im prakticky neobmedzený rozpočet (celé to stálo asi 2 mld. USD - na vtedajšie pomery astronomická suma). Nemecko mohlo reálne dosiahnuť v tejto oblasti veľký pokrok, ale Hitler mal iné predstavy o vedení vojny a tak tento projekt živoril a nakoniec bol zastavený. Neverím, že niekto, kto je označovaný ako “zlomoc”, by dnes odmietol reálnu možnosť získať nevyčerpateľný zdroj energie za prakticky nulovú cenu a zahodil by možnosť stať sa rozhodujúcou silou na tomto svete. Potom by sa Merkelová možno len opýtala: “Nechcete prijať migrantov? Dobre!” a už by “mačkala” červené tlačítko. Nech sa nikto nehnevá, ale toto je smiešna predstava.

Q: Čo za vedu praktizuje Prof. Turtur?

A: Zakony fyziky sú nemenné a na ich pochopenie vynaložilo ľudstvo enormné úsilie. Vymýšľanie vlastných interpretácií je dehonestovanie tohto úsilia. Nie sme v 16. storočí, kedy boli ľudia označovaní za kacírov, keď vysvetľovali javy a deje inak, ako bolo vtedy zvykom. Dnes máme rozvinutý matematický aparát a vieme o fyzike tak veľa, že skoro všetky pozorovania vieme vysvetliť známymi javmi a dokážeme popísať ich fyzikálny mechanizmus. Rovnako to dokážeme aj opačne, vieme predpovedať existenciu javov a dejov, aj keď sme ich nikdy nepozorovali. Následne ich však musíme potvrdiť pokusom alebo pozorovaním. Čím ideme hlbšie do poznania fyziky, tým je overenie teórií komplikovanejšie. Nie je pravda, že fyzika by niekedy niečo poprela. Fyzika je totiž spôsob ako popísať javy a deje v tomto svete, a teda neslúži na popieranie javov a dejov. Je rozdiel, keď pre vysvetlenie javu alebo deja nemá potrebný popisný aparát. Práve to bol dôsledok vzniku “iných” fyzík. Pre vysvetlenie bolo potrebné vytvoriť úplne nový popisny aparát, ktorým bolo možné daný jav vysvetliť, ale zároveň existuje priame spojenie s klasickou fyzikou, teda jedna fyzika tú druhú nevylučuje, iba dopĺňa. V tomto prípade práve kvantová fyzika predpovedá tento jav (fluktuáciu vákua), avšak jeho pozorovanie a potvrdenie jeho existencie je veľmi komplikované, pre povahu a základné podmienky, ktoré musia byť splnené. Turturove pokusy je možné spoľahlivo vysvetliť aj inak a to je ten problém.

Q: Čo ak sa všetci mýlia a Turtur má pravdu.

A: O tom môžeme úplne kľudne pochybovať. Ak by sa toto vo vákuu dialo v takomto množstve, celý vesmír by sa veľmi rýchlo zaplnil hmotou. Áno, vo vesmíre je 99% hmoty, ktorú nevidíme, ktorá nám kazí naše predstavy. Ale keby tento proces fungoval, tak ako naznačuje Turtur, viedlo by to ku kolapsu vesmíru, o ktorom hovorí kozmologická teória Big Crash, ale tá má iné vstupné predpoklady. Celý problém Turturových pokusov je v tom, že teória fluktuácie vákua predpokladá absolútne vákuum (takéto vákuum ešte nik nevyrobil), ale on ho má ešte pod vysokým napätím, čo spôsobuje tok elektrónov z jednej elektródy na druhú. Zmena hybnosti elektrónov spôsobuje rotáciu rotoru. Zo zvyšujúcim sa napätím rastie aj kinetická energia elektrónov, ktorú považuje za energiu vákua (čo je už z prvopodstaty hlúposť). Turturové vysvetlenie porušuje jeden zo základných kameňov fyziky. Fluktuácia vákua neporušuje druhý termodynamický zákon, ale Turturového vysvetlenie áno.

Energia vákua je pojem, ktorý odkazuje na teóriu fluktuácie vákua. Táto teória tvrdí, že aj prázdny priestor má energiu, ktorú sa snaží kvantifikovať. Podľa teórie všeobecnej relativity je energia ekvivalentná s hmotnosťou (Einsteinov vzorec). To znamená, že aj prázdny priestor vytvára gravitáciu - čo sa dá vysvetliť ako: “aj absolútne nič niečo váži”. Má to šialené konzekvencie, pretože prázdny priestor okolo vesmíru pôsobí gravitačnou silou, ktorá má na vesmír repulzívny účinok - “antigravitačný účinok”, teda pôsobí na rozpínanie vesmíru, takže ho urýchľuje. Neexistuje žiadny iný spôsob ako dosiahnuť podobný účinok, keďže gravitácia je unipolárna a má príťažlivý charakter.

Predpokladá sa, že vidíme asi len 1% hmoty, ktorá sa nachádza vo vesmíre. Teda hmotnosť vesmíru by postačovala na zastavenie expanzie vesmíru a obrátenie celého procesu, omnoho skôr, ako sa niekedy uvažovalo. Toto je však v rozpore s pozorovaním, a teda existuje sila, ktorá tomu bráni. Einstein vo svojich rovniciach popisujúcich stav vesmíru použil takzvanú kozmologickú konštantu (λ), ktorá pôsobila proti gravitácii, aby sa mu jeho model nezrútil sám do seba a stabilizoval ho v takom stave, ako ho pozorujeme dnes. Neskôr Einstein (“nakoniec, asi omylom”) priznal chybu (po Hubblovom objave rozpínania sa vesmíru), keď považoval vesmír za statický, a konštantu odstránil. Ale ak vákuum naozaj má energiu, tak práve Einsteinova kozmologická konštanta má v kozmologických rovniciach zmysel, len má inú hodnotu ako predpokladal Einstein. Hľadanie energie vákua je teda hľadanie silových účinkov absolútneho vákua na hmotu.

Často sa gravitačné účinky telies pre laikov demonštrujú na napnutom plátne, tak, že sa na plátno položí ťažká guľa. Krásne to vysvetľuje toto video:http://www.youtube.com/watch?v=MTY1Kje0yLg .

Pre úplne pochopenie toho, čo je fluktuácia vákua, stačí, ak uvedomíme, že aj plátno niečo váži.

 

Ladislav Gagyi

Ladislav Gagyi

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zavádzanie, podvody a ľudská chamtivosť nepatria do slušnej a rozumnej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu